! Dzień Dawcy Szpiku !

• autor: rodlokwidzyn2011, 2011-09-15 10:27

Zarząd Kop Rodło Kwidzyn Informuje, że wspieramy akcję "Dzień Dawcy Szpiku dla Marleny i innych". Zapraszamy wszystkie osoby wspierające nas do wsparcia także tej akcji, oraz oddawania szpiku dla Marleny i Innych. Więcej informacji w rozwinięciu newsa.

Link do artykułu: TUTAJ

List od nastolatki z Kwidzyna: "Dzień Dawcy Szpiku dla Marleny i innych". Sprawdź kiedy!

Przedstawiamy list 16-letniej Marleny, który oprócz prośby o pomoc, jest zapowiedzią akcji poszukiwania dawców szpiku w powiecie kwidzyńskim. Chcesz pomóc? Zgłoś się w starostwie w sobotę, 17 września i zostań potencjalnym dawcą szpiku!

(© Fundacja DKMS/strona kwidzyn.pl)

„Mam na imię Marlena i mam 16 lat. Mieszkam w Kwidzynie. Jak każda nastolatka pragnę chwytać życie pełnymi garściami, jednak nie jest to takie proste… 2 i pół roku temu zdiagnozowano u mnie ostrą białaczkę szpikową M5. Musiałam porzucić wszystko to co sprawiało mi radość i „zamieszkać” w szpitalu, to on przez 2 lata był moim drugim domem. Najbardziej brakowało mi przyjaciół i może to śmieszne – szkoły.

W listopadzie 2010r. moje wyniki się na tyle poprawiły, że uwierzyłam, że to już koniec walki, że wraca normalność… Niestety w lipcu tego roku okazało się, że nastąpiła wznowa choroby… Moje nastoletnie plany i marzenia znowu musiałam odłożyć na potem… Aby mogły się spełnić potrzebuję szpiku kostnego... Pomóżcie mi i wielu innym chorym w podobnej sytuacji znaleźć swojego genetycznego bliźniaka!!! Im więcej dawców, tym więcej szans na nowe ŻYCIE”.

W Polsce co godzinę, stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, czyli białaczka. Co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego tego dawcy nie znajduje. Im więcej potencjalnych dawców tym większe szanse na życie dla osób chorych na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego.

Dlatego Fundacja DKMS Polska wraz z organizatorami lokalnymi przeprowadza „Dzień Dawcy Szpiku dla Marleny i innych”, podczas których zdrowe osoby mogą dokonać rejestracji i tym samym powiększyć bazę potencjalnych dawców. W Polsce zarejestrowanych jest 230 000 potencjalnych dawców z czego ok. 150 000 to dawcy zarejestrowani w Fundacji DKMS Polska. W przeciągu dwóch lat działalności Fundacji DKMS Polska, aż 71 osób oddało swoje komórki macierzyste dając tym samym nadzieję na nowe życie osobom chorym na białaczkę i inne schorzenia układu krwiotwórczego.

Rejestracja jako potencjalny dawca jest bardzo poważną decyzją. W przypadku, gdy okaże się, że któraś z zarejestrowanych osób jest czyimś genetycznym bliźniakiem, daje tej osobie nadzieję na nowe życie. Jeżeli wtedy zrezygnuje, to odbiera komuś tę nadzieję.

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na pobraniu 4 ml krwi i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej krwi zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepu. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Więcej informacji: www.dkms.pl, tel.: (22) 331 01 47, email: fundacja@dkms.pl,

Kontakt:

Fundacja DKMS Polska Baza Dawców Komórek Macierzystych: Ewa Majkowska – ewa-majkowska@wp.pl tel. 600 112 383

Organizator lokalny: Magdalena Morańska – magda-moranska@o2.pl tel. 500 279 139

Koordynator lokalny akcji w Starostwie Powiatowym w Kwidzynie:

Aleksandra Gałka – a.galka@powiatkwidzynski.pl tel. 55 646 50 09

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

17 września 2011r. (sobota)

godz.: 10.00 – 16.00

miejsce: Starostwo Powiatowe w Kwidzynie, ul. Kościuszki 29 b

żródło: (informacja ze strony Starostwa Powiatowego w Kwidzynie)

żródło: kwidzyn.naszemiasto.pl